Evlilik və cinsi əlaqədə olma yaşının uyğunlaşdırılması doğrudurmu?
Cinsi əlaqədə olma yaşı evlilik yaşına uyğunlaşdırılmalı və məsuliyyətin yaranması üçün zərərçəkmiş şəxslə təqsirləndirilən arasında 2 il yaş fərqinin olmasının ləğvini nəzərdə tutan təkliflər dolaşır.
Cəmiyyətdə, elə hüquqşünaslar arasında da 16 yaşına çatmayan (Cinayət Məcəlləsinin (CM) 152.1) şəxslə cinsi əlaqədə olmaq məsələsində mütləq zərərçəkmişin qadın olması təsəvvürü var ki, bu yanlışdır. Bu maddə təkcə təbii yolla cinsi əladəqə olmanı deyil, eyni zamanda uşaqbazlıq, lesbiyanlıq və s. kimi eyni qəbildən olan seksual xarakterli hərəkətləri nəzərdə tutur.
Bunu zorlama ilə qarışdırmaq olmaz. Belə ki, CM-nın 152-ci maddəsi könüllü münasibətləri nəzərdə tutsa da, zorlama cinayəti adından da göründüyü kimi şəxsin iradəsində kənar baş verir.
On altı yaşı tamam olmayan şəxslə cinsi əlaqəni qadağan edən maddənin tələbinə əsasən, 14 yaşı tamam olmuş, lakin 16 yaşına çatmayan şəxsin özündən iki yaş böyük adamla öz razılığı, yəni könüllü cinsi əlaqədə olması belə cinayətin baş verdiyini göstərir.
Bu maddə üzrə zərərçəkmiş, həm qadın, həm də kişi ola bilər. Burada cinayətin obyekti şəxsin cinsi toxunulmazlığıdır. Zərərçəkmiş kimi isə cinayət törədilənə qədər 14 yaşına çatmış, lakin 16 yaşı tamam olmamış şəxs tanınır. Zorlama cinayətinin obyekti isə bilavasitə qadının cinsi azadlığı, yetkinlik yaşına çatmayanların isə cinsi toxunulmazlığıdır.
On altı yaşına çatmayan şəxslə cinsi əlaqə könüllü olsa belə, həmin şəxsin kəmağıllığı, psixi xəstəliklərinə görə öz hərəkətlərinin mahiyyətini dərk etməməsini cinsi aktı həyata keçirən şəxs anlayırsa, əməl zorlama (149) və seksual xarakterli zorakılıq hərəkətləri (150) kimi qiymətləndirilməlidir.
Bu cinayətin xüsusiyyətlərindən biri də təqsirkarın zərərçəkmişin 16 yaşının tamam olmamasını bilməsidir. Bu hal istintaqda əksər hallarda vəziyyəti obyektiv qiymətləndirməyə mane olur və sübut etməni çətinləşdirir.
Məsələn, şəxs 16 yaşı tamam olmadığını bildiyi, əvvəldən tanıdığı şəxslə cinsi əlaqədə olur. O, cinsi əlaqədə olduğu şəxsin doğum tarixini dəqiq bilir. Belə olanda şəxsin cinsi əlaqədə olduğu adamın 16 yaşına çatmadığını bildiyini müəyyən etmək olur. Bu cür münasibət isə həmişə bir-birini əvvəldən tanıyan şəxslər arasında olmur. Şəxslər adətən təsadüfi tanışlıq nəticəsində cinsi əlaqədə olanda bir-birindən şəxsiyyət vəsiqəsi və ya doğum şəhadətnaməsi istəmirlər. Ola bilər ki, şəxsin xarici görünüşü 16 yaşdan böyük görünsün. Şəxslərin bir-birinin xarici görünüşündən yaşlarını bilməsi mümkünsüzdür. Qanunun müddəasına görə, şəxs zərərçəkmişin yaşının 16-dan az olmasını bilməyəndə məsuliyyətə cəlb edilmir. Bu cinayətin sübut edilməsində kifayət qədər problem yaradır. Bəzən zərərçəkmişin doğum sənədinin olmamasına da rast gəlinir.
Belə olanda istintaqda məhkəmə psixoloji və digər ekspertizalar təyin edilir. Ekspert rəyində şəxsin həmin situasiyadakı psixoloji vəziyyəti, digər şəxs barədə düşüncələri, görünüşü, yaşı və s. əksini tapır. Amma bu da yekdil sübut kimi qiymətləndirilə bilmir.
Bu cinayət hadisənini müəyyənləşməsini çətinləşdirən hallardan biri də əlaqənin adətən hər iki şəxs tərəfindən gizlədilməsidir. Hüquq-mühafizə orqanları əksərən 16 yaş aralığındakı qızların hamiləliyi, doğuş və abort üçün xəstəxanaya müraciət etməsindən sonra xəbər tuturlar. Bu vəziyyətdə isə cinayətin olub-olmadığını müəyyənləşdirmək üçün həkim ekspertin rəyinə ehtiyac var. Məsələ odur ki, şəxsin 15 yaşının son günündə cinsi əlaqədə olma məsuliyyət yaratdığı halda, 16 yaşının ilk günü cinsi əlaqə olmaq cinayət məsuliyyəti yaratmır. Yəni burda 1 saat müddət şəxsin əməlinin cinayət olub-olmadığını müəyyənləşdirir.
Zərərçəkmiş kişi olanda isə istintaq və əməliyyat aparatı məlumat verən mənbələrdən də məhrum olur.
Mənim fikrimcə, cinsi əlaqədə olma yaşının 16-dan 18-ə qaldırılması erkən nikahların qarşısını almaq üçün effektiv vasitə deyil.
Evlilik yaşının 18 olması şəxslər arasındakı cinsi əlaqəyə görə nəzərdə tutulmayıb, bu, BMT-nin 1989-cu il Bəyənnaməsində əksini tapıb.
Şəxsin evlilik və cinsi əlaqə üçün yetkin olması tamamilə fərqli məsələdir.
CM-nin 152.1-ci maddəsi üzrə məsuliyyətin yaranması üçün təqsirkarın 16 yaşının tamam olması əsas şərtdir, zərərçəkmiş şəxslə aralarında isə 2 il yaş fərq olmalıdır. On altı yaşına çatmayan şəxlsərin cinsi əlaqədə olması, erkən nikahlarla mübarizə üçün qanunun tələbini sərtləşdirməkdənsə, ibtidai istintaq aparan və prosessual rəhbərliyi həyata keçirən orqanın cinayət işi üzrə səbəb və şəraitin müəyyən edilməsi, həmçinin aradan qaldırılması üçün real işlər görməsi daha effektli olar. Təəssüf ki, bu sahədə formal təqdimat yazmalar davam edir.
Şəxslərin cinsi yetişkənli və cinsi tərbiyəsi ilə ailə və təhsil institutu məşğul olmalıdır. Məktəbli cinsi yetişkənlik və cinsi əlaqə mövzusunda gizlincə hansısa saytlardan deyil, mütəxəssislərdən öyrənməli, lazım gəldikdə psixoloji yardım almalıdır. Ümumiyyətlə, ibtidai təhsildən etibarən psixoloq yardımı alınmasına təşviq edilməli və buna real şərait yaradılmalıdır.
Yerli icra hakimiyyətləri, Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsi maarifləndirmə və profilaktik tədbirləri gücləndirməlidirlər. Bu orqanlar qurbana çatmalı, potensial qurbanı müəyyən etməlidir, qeyri-hökumət təşkilatları vasitəsilə maarifləndirmə tədbirləri və müzakirələr aparılmalıdır.
Cinsi əlaqə ilə bağlı şiddətin aradan qaldırılması üçün ailədaxili və ailələrin özlərinə də maarifləndirmə işini artırmaq mütləqdir.
16 yaş aralığında olanların ginekoloq qəbulunda qeydiyyatının qanunvericiliyin tələbinə uyğun aparılması, digər kənar cərrahi müdaxilələrin həyata keçirilməsi, cinayət xarakterli məlumatları daşıyan xüsusatlarla bağlı hüquq-mühafizə orqanlarının məlumatlandırılmasına nəzarətin gücləndirilməsi vacibdir.

Is it right to adjust the age of marriage and sexual intercourse?
The age of sexual intercourse should be adjusted to the age of marriage, and there are proposals to eliminate the two-year age difference between the victim and the accused in order to establish liability.
In society, even among such lawyers, there is a perception that the victim of sexual intercourse with a person under the age of 16 (Criminal Code (CC) 152.1) is a woman, which is wrong. This substance not only prevents sexual intercourse in a natural way, but also prostitution, lesbianism and so on. implies sexual acts of the same kind as.
This should not be confused with rape. Thus, although Article 152 of the Criminal Code provides for voluntary relations, as can be seen from the name of the crime of rape, it occurs outside the will of the person.
According to the article of the article prohibiting sexual intercourse with a person under the age of 16, a person who has reached the age of 14 but has not reached the age of 16 with the consent of a person two years older than him, that is, voluntary sexual intercourse, indicates the commission of such a crime.
Victims of this article can be both women and men. The object of the crime here is the sexual inviolability of the person. The victim is a person who was 14 years old before the crime, but under 16 years old. The object of the crime of rape was the direct sexual freedom of women and the sexual inviolability of minors.
Even if sexual intercourse with a person under the age of sixteen is voluntary, the person's stupidity, etc. If the perpetrator realizes that he or she does not understand the nature of his or her actions due to mental illness, the act should be assessed as rape (149) and sexual violence (150).
One of the features of this crime is that the perpetrator knows that the victim is under 16 years old. This often prevents an objective assessment of the situation in the investigation and makes it difficult to prove.
For example, a person has sexual intercourse with a person he knows before he is 16 years old. He knows the exact date of birth of the person with whom he has sex. In this case, it is possible to determine that the person knows that the person he is having sex with is under 16 years old. Such a relationship is not always between people who already know each other. People do not usually ask for each other's IDs or birth certificates when they have sex as a result of casual acquaintances. It is possible that a person looks older than 16 years. It is impossible for people to know their age from each other's appearance. According to the law, a person is not prosecuted if he does not know that the victim is under 16 years old. This creates a lot of problems in proving the crime. Sometimes the victim does not have a birth certificate.
In this case, forensic psychological and other examinations are appointed during the investigation. The expert's opinion reflects the person's psychological condition in that situation, thoughts about the other person, appearance, age, etc. But this cannot be considered as unanimous evidence.
One of the factors that makes it difficult to identify this crime is the fact that the connection is usually concealed by both parties. Law enforcement often finds out when girls under the age of 16 go to the hospital for pregnancy, childbirth and abortion. In this case, the opinion of a medical expert is needed to determine whether there is a crime. The point is that while having sex on the last day of the age of 15 creates liability, having sex on the first day of the age of 16 does not constitute a criminal offense. In other words, 1 hour here determines whether a person's act is a crime.
When the victim is a man, the investigation and operational apparatus are deprived of sources of information.
In my opinion, raising the age of sexual intercourse from 16 to 18 is not an effective way to prevent early marriages.
The age of marriage is 18 and is not intended for sexual intercourse between persons, as enshrined in the 1989 UN Declaration.
It is a completely different matter for a person to be mature enough to get married and have sex.
The main condition for liability under Article 152.1 of the Criminal Code was that the offender must be at least 16 years old, and there must be a 2-year age difference between the victim and him. It would be more effective for the body conducting the preliminary investigation and procedural management to determine the cause and circumstances of the criminal case, as well as to take real action to eliminate it, rather than tightening the law to combat early marriages. Unfortunately, formal presentation recordings continue in this area.
The Institute of Family and Education should deal with the sexual maturity and sexual upbringing of individuals. The student should learn about sexual maturity and sexuality in secret, not from any sites, but from experts, and receive psychological help if necessary. In general, psychological assistance should be encouraged from primary education and real conditions should be created for this.
Local authorities and the State Committee for Family, Women and Children's Affairs should strengthen awareness and prevention measures. These bodies should reach out to the victim, identify potential victims, and raise awareness and discussions through non-governmental organizations.
In order to eliminate sexual violence, it is necessary to increase awareness among families and families themselves.
It is important to register children under the age of 16 in a gynecologist's office in accordance with the requirements of the law, to carry out other external surgical interventions, and to strengthen control over the informing of law enforcement agencies about criminal information.