Həbs qətimkan tədbiri nədir? - Hüquqi CAVAB
Yalnız sadə insanlar yox, media mənsubları da əksərən şəxsin barəsində inzibati həbs, həbs qətimkan tədbiri və ya azadlıqdan məhrumetmə cəzasının verilməsini düzgün qeyd etmirlər.
Bəs bu anlayışların mənası nədir?
Hüquqşünas Şamil Paşayevin sözlərinə görə, “Azadlıqdan məhrumetmə” cəzadır, məhkəmənin hökmü ilə verilir. Şəxs məhkəmə hökmü qanuni qüvvəyə mindikdən sonra məntəqə tipli, ümumi, ciddi, xüsusi tipli cəzaçəkmə məntəqələrində və ya həbsxanada cəzasını çəkir:
"Konstitusiyanın 63-cü maddəsinə əsasən, hər kəsin təqsirsizlik prezumpsiyası hüququ var. Cinayətin törədilməsində təqsirləndirilən hər bir şəxs, onun təqsiri qanunla nəzərdə tutulan qaydada sübuta yetirilməyibsə, bu barədə məhkəmənin qanuni qüvvəyə minmiş hökmü yoxdursa, təqsirsiz hesab edilir.
Yəni, şəxsin barəsində həbs qətimkan tədbiri seçilməsi haqqında qərar qəbul edilibsə, bu ona “cinayətkar və ya qatil” deməyə imkan vermir. Barəsində həbs qətimkan tədbiri seçilən şəxs hələ cinayətkar deyil, təqsirləndiriləndir. O, sadəcə, istintaq tərəfindən cinayət edilməkdə təqsirləndirilir, amma bu hələ sübut edilməyib. Məhkəmənin hökmü olmadan kimsə cinayətdə təqsirli sayıla bilməz.
Nəzərə almaq lazımdır ki, barəsində həbs qətimkan tədbiri seçilmiş hər şəxsə azadlıqdan məhrumetmə cəzası verilmir. Eyni zamanda hər azadlıqdan məhrum edilmə cəzası alan şəxsin də qətimkan tədbiri kimi barəsində həbs seçilmir".
Həbs qətimkan tədbiridir. Qətimkan tədbiri - şübhəli, yaxud təqsirləndirilən şəxsin hüquqlarını müvəqqəti məhdudlaşdırmaqla onun haqqında seçilən prosessual məcburiyyət tədbiridir. Qətimkan tədbirinin seçilməsinə səbəb şəxsin hüquqlarını müvəqqəti məhdudlaşdırmaqla istintaqın normal gedişini təmin etməkdir.
İndiki reallıqda istintaq orqanı hər cinayət işi üzrə şəxslər barəsində qətimkan tədbiri seçir. Lakin Cinayət Prosessual Məcəlləsində (CPM) təqsirləndirilən və ya şübhəli şəxs barəsində qətimkan tədbiri seçmədən də istintaq aparmağın mümkünlüyü qeyd edilib. Hazırda bu, istintaq orqanları tərəfindən, demək olar ki, istifadə edilmir.
Qətimkan tədbirinin bir çox növü var. Bunlara həbs, ev dustaqlığı, girov, başqa yerə getməmək barədə iltizam, şəxsi zaminlik, təşkilatın zaminliyi, polisin nəzarəti altına vermə, yetkinlik yaşına çatmayanı nəzarət altına vermə, komandanlığın müşahidəsi altına vermə, vəzifədən kənarlaşdırma daxildir deyə hüquqşünas bildirib.
Həbs, ev dustaqlığı və girov yalnız məhkəmə tərəfindən təqsirləndirilən şəxsin barəsində seçilə bilər.
Cəmiyyətdə ən çox rezonans doğuran və zərərçəkmiş şəxslərin də ən çox tələb etdiyi həbs qətimkan tədbiridir. Cəmiyyət, zərərçəkmiş, hətta hüquq-mühafizə orqanı əməkdaşları da şəxsin qətimkan tədbiri qismində olsa belə həbs edilməsinə cəza kimi baxırlar. Lakin hüquqa görə, qətimkan qismində həbs seçilməsi cəza məqsədli deyil.
Çünki həbs təqsirləndirilən şəxsin azadlığının müvəqqəti məhdudlaşdırmaqla saxlanılmasıdır. Həbsin seçilməsinə zəmin olaraq, cinayət prosesini həyata keçirən orqandan gizlənmək, cinayət prosesində iştirak edən şəxslərə qanunsuz təsir göstərməklə, cinayət təqibi üzrə əhəmiyyət kəsb edən materialları gizlətməklə və ya saxtalaşdırmaqla ibtidai istintaqın və ya məhkəmə baxışının normal gedişinə mane olmaqdır. Eyni zamanda, cinayət qanunu ilə nəzərdə tutulmuş əməli yenidən törətmək və ya cəmiyyət üçün təhlükə yaratmaq, cinayət prosesini həyata keçirən orqanın çağırışlarına üzrlü səbəblər olmadan gəlməmək və ya digər yolla cinayət məsuliyyətinə cəlb edilməkdən və cəza çəkməkdən boyun qaçırmaq, məhkəmə hökmünün icra edilməsinə maneə törətmək kimi səbəblər də ola bilər.
Həbs qətimkan tədbiri seçilərkən İnsan Hüquqlarının və Əsas Azadlıqlarının Müdafiəsi haqqında Avropa Konvensiyasının 5 və 6-cı maddələrinin tələblərinə əməl edilməlidir.
İnsan Hüquqları üzrə Avropa Məhkəməsinin presedentlərinə əsasən, həbs qətimkan tədbirinin tətbiqinə bir qayda olaraq cəmiyyətin maraqları şəxsin azadlıq hüququndan üstün olduğu halda yol verilir, yəni bu halda şəxsin azadlıqda qalması cəmiyyətdə mənfi emosiyalar doğurur və cəmiyyət üçün təhlükəli olur.(məs. Letelye Fransaya qarşı iş)
Həbs qətimkan tədbiri seçilərkən, bunun səbəbi əsaslandırılmalı və faktlarla sübut edilməlidir. Bəzi hallarda istintaq orqanı həbs seçilməsi üçün olan əsasları formal sadalamaqla, ehtimal etdiklərini yazır.
Avropa İnsan Haqları Məhkəməsinin müxtəlif qərarlarında isə şəxs barəsində qətimkan tədbiri kimi həbs seçilərkən ehtimallara deyil, faktlarla sübut edilməsinin zəruriliyi göstərilir.
Həbsin seçilməsinə əsaslar olsa belə, CPM-nin tələbinə əsasən həbs yalnız iki ildən artıq müddətə azadlıqdan məhrumetmə növündə cəza təyin edilə bilən cinayətin törədilməsində ittiham olunan şəxsə, həmçinin cinayət prosesini həyata keçirən orqandan gizlənmənin qarşısını almaq məqsədi ilə edilə bilər. Eyni zamanda əvvəllər seçilmiş digər qətimkan tədbirinin şərtlərini pozmuş şəxsə və ya hökmün icrasını təmin etmək məqsədilə, barəsində azadlıqdan məhrum etmə növündə cəza təyin edilənə də tətbiq oluna bilər.
Təəssüflə qeyd etmək lazımdır ki, istintaq orqanları istənilən ağır və xüsusi ağır cinayət hadisələri ilə bağlı cinayət işlərində ancaq həbs qətimkan tədbiri seçilməsini təmin edirlər. Məhkəmə isə prokurorların təqdim etdiyi təqdimatların çox böyük əksəriyyətini təmin edir.
Penitensiar sahədə fəaliyyətin təkmilləşdirilməsi, cəza siyasətinin humanistləşdirilməsi və cəmiyyətdən təcridetmə ilə əlaqədar olmayan alternativ cəza və prosessual məcburiyyət tədbirlərinin tətbiqinin genişləndirilməsi barədə Prezidentin 10 fevral 2017-ci il tarixli sərəncamından sonra böyük ictimai təhlükə törətməyən və az ağır qeyri-zorakı cinayətlərdə həbs qətimkan tədbirinin seçilməsi məhkəmələr tərəfindən azaldılıb.
İnsan Hüquqları üzrə Avropa Məhkəməsinin presedentlərinə uyğun olaraq, təqsirləndirilən şəxsin barəsində həbs qətimkan tədbirinin vaxtı uzadılarkən, ilkin həbslə eyni əsaslar olmamalıdır. Bu, AİHM-nin 5-ci maddəsinin tələblərinin pozulmasıdır.

What is the measure of restraint? - LEGAL ANSWER
We often read in the media and on social networks. "So-and-so was arrested", "So-and-so was arrested" and so on.
Not only ordinary people, but also members of the media often misrepresent the imposition of administrative detention, pre-trial detention or imprisonment on a person.
What is the meaning of these concepts?
According to lawyer Shamil Pashayev, "deprivation of liberty" is a punishment imposed by a court. After the court verdict enters into force, a person shall serve his sentence in precinct-type, general, severe, special-type penitentiaries or prisons:
"According to Article 63 of the Constitution, everyone has the right to the presumption of innocence. Any person accused of a crime shall be presumed innocent unless his guilt is proved in accordance with the law."
That is, if a decision is made to impose a measure of restraint on a person, it does not allow him to be called a "criminal or murderer." The person remanded in custody is not yet a criminal, but a defendant. He is simply accused by the investigation of committing a crime, but this has not yet been proven. No one can be found guilty of a crime without a court order.
It should be borne in mind that not everyone who has been remanded in custody is sentenced to imprisonment. At the same time, the arrest of any person sentenced to imprisonment is not a measure of restraint. "
"Arrest is a measure of restraint. A measure of restraint is a measure of procedural coercion imposed on a suspect or accused by temporarily restricting his rights. The reason for choosing a measure of restraint is to ensure the normal course of the investigation by temporarily restricting the rights of the person."
In the current reality, the investigating authority selects a measure of restraint for each criminal case. However, the Criminal Procedure Code (CPC) stipulates that an accused or suspect may be investigated without remand in custody. At present, it is almost not used by investigators.
There are many types of restraint. These include arrest, house arrest, hostage-taking, bail, personal bail, organization bail, police custody, juvenile detention, command surveillance, and dismissal, ”the lawyer said.
Arrest, house arrest and bail may be imposed only by the court on the accused.
Arrest is the most resonant measure in society and the most demanded by victims. The public, the victim, and even law enforcement officials view the arrest of a person as a punishment, even if it is a measure of restraint. However, according to the law, arrest is not a punishment.
Because arrest is the temporary detention of the accused. The basis for the choice of arrest is to hide from the prosecuting authority, to obstruct the normal course of the preliminary investigation or trial by illegally influencing the persons involved in the criminal proceedings, concealing or falsifying materials relevant to the criminal prosecution. At the same time, reasons such as re-offending or endangering society, failing to respond to the summons of the prosecuting authority without good reason, or refusing to be prosecuted or punished in any other way, impeding the execution of a judgment. can also be.
The requirements of Articles 5 and 6 of the European Convention for the Protection of Human Rights and Fundamental Freedoms must be observed when choosing a measure of restraint.
According to the precedents of the European Court of Human Rights, the use of pre-trial detention is usually allowed when the interests of society take precedence over the right to liberty, in which case the person's liberty creates negative emotions in society and is dangerous to society.
When choosing a measure of restraint, the reason for this must be substantiated and proved by facts. In some cases, the investigating authority formally lists the grounds for selection and writes that they are presumptive.
Various judgments of the European Court of Human Rights have stated that the choice of arrest as a measure of restraint must be based on facts, not probabilities.
Even if there are grounds for arrest, the CPC may require that a person convicted of a crime punishable by more than two years' imprisonment be detained only in order to prevent him from concealing himself from the prosecuting authority. It may also be applied to a person who has violated the terms of another previously imposed measure of restraint, or to whom a sentence of imprisonment has been imposed in order to ensure the execution of the sentence.
It is unfortunate that the investigating authorities ensure that only a measure of restraint is chosen in criminal cases involving any serious or particularly serious crime. The court provides the vast majority of prosecutors' submissions.
Following the Presidential Decree of 10 February 2017 on improving penitentiary activities, humanizing penal policy and expanding the use of non-custodial alternative punishment and procedural coercive measures, the courts reduced.
According to the precedents of the European Court of Human Rights, the extension of a measure of restraint against an accused person should not be based on the same grounds as the initial detention. This is a violation of the requirements of Article 5 of the ECHR.